ד"ר אלן פלג - רופא ומנתח עיניים
מומחה לניתוחים קוסמטיים ורפואיים של העפעפיים ודרכי הדמעות
לפרטים וייעוץ חייגו
073-3700700

ד"ר אלן פלג- ניתוחי עיניים קוסמטיים ורפואיים

קסנטלזמה

קסנטלזמה הינו נגע בעפעפיים הנובע משקיעת משקע שומני העשוי בדרך כלל מכולסטרול באזור הקרוב לאף. כיוון שהנגע עשוי משומן צבעו צהוב והוא נמצא מאד שטחי מתחת לשכבת העור. קסנטלזמות מופיעות בשכיחות גבוהה יותר באנשים עם רמות כולסטרול גבוהות ולכן בכל מקרה של אדם עם קסנטלזמה חשוב להפנותו לבדיקת רמות הכולסטרול בדם ובמידה וזו נמצאת גבוהה מהמותר לטפל בהתאם.

הנגע אינו סרטני ואינו מסכן את האדם ולכן האינדיקציה להסירו הינה קוסמטית.

הסרת הקסנטלזמות מושגת בשלוש צורות עיקריות:

 1. ניתוח- בניתוח קסנטלזמה מסירים את שכבת העור השטחית עם השומן שתחתיו. הניתוח פשוט ומהיר ונעשה בהרדמה מקומית והפציינט משוחרר לביתו תוך זמן קצר. החסרונות בניתוח הם האפשרות של הצטלקות במקום כריתת הקסנטלזמה ובמקרים של קסנטלזמות גדולות יש צורך בהסרת שכבת עור רחבה עם חשש שייווצר חסר עור שיגרום למשיכה של העפעפיים.
 2. לייזר – בלייזר צורבים את אזור הקסנטלזמה ומאדים אותו. היתרון בשיטה זו שלא נדרש ניתוח והפרוצדורה קצרה ופשוטה. החיסרון שלא תופרים את אזור הכריתה כך שעשויה להתקבל צלקת שטחית אך רחבה יותר מאשר בכריתה בניתוח.
 3. צריבה כימית- דומה לכריתה בלייזר אך במקרה זה משתמשים בחומר כימי שממיס את העור עם השומן. יתרונותיו וחסרונותיו דומים לטיפול בלייזר.

בד"כ אני דוגל בכריתה בניתוח קסנטלזמה שלדעתי משאר צלקת קטנה ועדינה יותר אך במקרים של קסנטלזמות גדולות שיש חשש מחסר עור העשוי לפגוע בתפקוד העפעף אני ממליץ להפנות להסרה באחת מהדרכים הנוספות.

בכל מקרה מומלץ לטפל בקסנטלזמות מוקדם ככל האפשר לפני שהם גדלים על מנת למנוע כריתות נרחבות של עור.
יש לזכור שגם לאחר כריתת הקסנטלזמות במקרים לא מעטים יש להם נטייה להופיע שוב.

להלן דוגמא של קסנטלזמות

ניתוח קסנטלזמה

 • ד"ר אלן פלג ד”ר אלן פלג - רופא ומנתח עיניים
  קליניקה: 073-3700700
  שר"פ+ פ"ת: רח' מוטה גור 4 פ"ת קומה 9
  שם
  מייל
  טלפון
  הודעה